• Misja i wizja szkoły

Wychowanie do:

• wszechstronnego rozwoju ucznia,
          • świadomego dokonywania wyborów,
          • osiągania sukcesów szkolnych i uczestnictwa w życiu publicznym.

Nasza Szkoła jest miejscem, gdzie stwarza się warunki do nauki dla wszystkich dzieci. Przekazuje się tu wiedzę i kształtuje umiejętności, motywuje do sumiennej pracy, rozwija zainteresowania uczniów. Szkoła pomaga rodzicom w procesie wychowania. Wspiera rozwój ucznia, troszczy się o jego bezpieczeństwo i zdrowie, pokazuje jak pożyteczni spędzać wolny czas. Pielęgnuje tradycję szkolną, regionalną i narodową. Wspiera dziecko w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej oraz pomaga przezwyciężyć niepowodzenia szkolne. W naszych dążeniach kierujemy się dobrem ucznia, jego możliwościami i predyspozycjami. Uczymy przestrzegania norm społecznych, szacunku wobec innych oraz wzajemnej tolerancji i akceptacji. Podążamy za wymogami współczesnej cywilizacji mając na uwadze wszechstronny rozwój osobowości ucznia.

Charakterystyka szkoły

Szkoła Podstawowa im. ks.dr Stanisława Sychowskiego jest szkołą przyjazną uczniom i opiekuńczą. Dąży do zaspokojenia oczekiwań dzieci i rodziców oraz chce sprzyjać indywidualnemu rozwojowi nauczyciela. Uczniowie wszechstronnie rozwijają się dzięki szerokiej ofercie działań pozalekcyjnych pod okiem wykształconej, otwartej, ciągle się doskonalącej kadry pedagogicznej. Odbywają się różnorodne konkursy szkolne i pozaszkolne, przedmiotowe, artystyczne, plastyczne, sportowe. Każdy uczeń ma możliwość zaistnieć. Cieszą się one dużą popularnością.
          Szkoła dużą wagę przywiązuje do rozwoju sprawności fizycznej uczniów . Uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki sportowe pomimo tego, że nie posiadamy sali gimnastycznej. Organizuje zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla klas I-III. Szkoła stwarza możliwość atrakcyjnego spędzania czasu wolnego poprzez organizację różnych kół zainteresowań. Nie zapomina też o uczniach mających trudności w uczeniu się. Oferuje im zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, terapię pedagogiczną, jest zatrudniony logopeda.
          W szkole funkcjonuje świetlica socjoterapeutyczna, biblioteka oraz pracownia komputerowa. Dbamy o to, aby i uczeń, i rodzic byli usatysfakcjonowani jakością i fachowością naszych działań. Chcemy, aby szkoła cieszyła się uznaniem środowiska lokalnego, aby była ośrodkiem szeroko pojmowanej kultury, dumą uczniów i rodziców.

Cechy absolwenta

• Świadomie dokonuje właściwych wyborów,
          • Aktywnie uczestniczy w życiu publicznym,
          • Dąży do osiągania sukcesów,
          • Jest właściwie przygotowany do podjęcia nauki na kolejnych etapach edukacyjnych,
          • Potrafi współistnieć i współdziałać w grupie rówieśniczej i społecznej,
          • Potrafi dokonywać rzetelnej samooceny i zna swoje słabe i mocne strony,
          • Zna zasady postępowania w sytuacjach trudnych i konfliktowych,
          • Szanuje i wdraża w swoim postępowaniu wartości rodzinne, regionalne i narodowe.

Program wychowawczy szkoły

Program zawiera następujące kluczowe zagadnienia:

• Zadania szkoły jako środowiska wychowawczego np. Przygotowanie wychowanka do samodzielnego życia,
          • Zadania nauczyciela wychowującego np. Budowanie obrazu własnej osoby w oparciu o rzetelną samoocenę,

Ujmuje także różnorakie metody i formy pracy:

• Metody: gry i zabawy, dyskusje na forum, scenki rodzajowe, twórczość plastyczną, techniczną i artystyczną dzieci, gry dramatyczne, treningi umiejętności, warsztaty poznawczo- doskonalące, wycieczki tematyczne, turystyczno-krajoznawcze,
          • Formy: praca w zespołach zadaniowych, w grupach i indywidualna.

Program wychowawczy szkoły jest podzielony tematycznie na cztery ścieżki programowe:

Ścieżka czytelniczo-medialna
          przygotowanie wychowanka do samodzielnego życia:

• Edukacja czytelnicza i informacyjna; rozwijanie umiejętności uczniów z korzystania z zasobów informacyjnych naszej cywilizacji,
          • Udział uczniów w konkursach organizowanych przez szkołę,
          • Rozwijanie i budzenie zamiłowań do uczestnictwa w kulturze.

Ścieżka prozdrowotna
          opieka wychowawców nad biologicznym i psychologicznym rozwojem wychowanków:

• Higiena osobista i higiena otoczenia,
          • Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc,
          • Żywność i żywienie,
          • Aktywność ruchowa, praca i wypoczynek, czas wolny,
          • Psychospołeczne aspekty zdrowia- życie w społeczności.

Ścieżka ekologiczna
          skoordynowanie oddziaływań wychowawczych domu, szkoły i środowiska rówieśniczego w twór`czym obchodzeniu się zasobami środowiska naturalnego; rozwijanie proekologicznych postaw i umiejętności niezbędnych dla zachowania świata dziś i przyszłości żyjących pokoleń; dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie:

• Ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka,
          • Ukazywanie mechanizmów i skutków niepożądanych zmian,
          • Na turystycznym szlaku ( ścieżka ekologiczna w lesie),

Ścieżka regionalna
          ochrona wychowawcza nad działaniem wychowanka w życiu społeczności środowiskowej:

• Tradycje, zwyczaje, obrzędy,
          • Nasza miejscowość w Polsce i Europie,
          • Codzienne życie rodziny,
          • Moja wieś na Kaszubach,
          • Sylwetki ludzi, którzy rozsławili naszą wieś.